Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
378 postów 701 komentarzy

Świat za pięć lat

Marcin B. Brixen - Poznaniak. Inżynier. Kontakt: brixen@o2.pl lub Facebook. Tom drugi bloga na papierze http://lena.home.pl/lena/brixen2.html UWAGA! Podczas czytania nie należy jeść i pić!

Poznań, Powstanie, przystanek i parada

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

- Dobrze, że panów widzę - powiedział do taty Łukaszka i do jego kolegi, niejakiego Kubiaka, ich szef. - Musicie iść na przystanek.

Tata Łukaszka był już przyzwyczajony, że w firmie trzeba wykonywać różne polecenia szefa, nawet takie, które wykraczają poza zakres obowiązków. I nie sposób odmówić, bo można zasilić szeregi polskich bezrobotnych. A to trzeba było iść do sklepu po coś, a to trzeba było jechać na dworzec po kogoś...
- Na przystanek? - zamyślił się Kubiak. - Ktoś przyjedzie do naszej firmy tramwajem?
- Nie - westchnął szef. - Pójdziecie na imprezę o nazwie "Przystanek Poznań".
- Jesteśmy w pracy - ośmielił się zauważyć tata Łukaszka.
- Pójdziecie służbowo - i szef wyjaśnił, że "Przystanek Poznań" to specjalna impreza zorganizowana przez rząd.
- Przecież dziś jest rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego! - zorientował się Kubiak. - Dziewięćdziesiąta dziewiąta! Chciałem po pracy iść na paradę...
- No to pan nie pójdzie, bo pójdzie pan na "Przystanek Poznań" - burknął szef. - Obaj macie tam pójść.
- Ale szefie, po co?
- Jak to po co? Będzie wyłożona lista! Macie się podpisać! Obaj! I podać z jakiej jesteście firmy! - i szef zaczął tłumaczyć:
- Przecież my żyjemy z państwowych zleceń, przetargów! Od przyszłego roku jednym z warunków przystąpienia do jakiegokolwiek przetargu będzie zaświadczenie, że pracownicy brali udział w imprezie "Przystanek Poznań"! Przyszłość firmy jest w waszych rękach!
- Pójdziemy - skapitulował tata Łukaszka. - Może jakaś premia...
- Ma pan pracę, w dzisiejszych czasach to cenniejsze od premii - oświadczył szef i poszedł.
Tata Łukaszka i Kubiak ubrali się, wyszli z biura i pojechali na miejsce, gdzie miał się odbyć "Przystanek Poznań". Zgodnie z ich oczekiwaniami, na miejscu był dziki tłum.
- Ale kolejka! - zauważył Kubiak z uznaniem. - Ostatni raz widziałem taką latem, jak na rynku dawali gratis pajdę chleba ze smalcem...
Okazało się, że wszyscy widzowie uformowali ogonek prowadzący do stoiska z napisem "Lista obecności". Pod gigantyczną estradą stało zaledwie paru widzów. Więcej było reporterów, a jeszcze więcej było osób na estradzie.
- Chodźcie do nas!!! Zapraszamy!!! U nas same znakomitości!!!
Ale jakoś nikt nie podchodził.
- Konkurencję nam robią! - szumiała kolejka. - Jakby ci z rządu nie mieli kiedy przyjechać tylko akurat dziś! Ino się wpisać i iść na naszą, poznańską, paradę...
Na estradzie przemawiali zaproszeni gości. Tata Łukaszka i Kubiak, stojąc w ciżbie, nic nie widzieli i próbowali zgadywać na słuch.
- Nie róbmy polityki! Wygrywajmy powstania! Tu, na przykładzie Poznania można pokazać, że Poznaniacy mogą się cieszyć ze zwycięstwa nad... nad... No, w ogóle, ze zwycięstwa!
- Premier - rozpoznał tata Łukaszka.
- Ja z Poznaniem nie miałem wiele styczności, ot, mieszkałem tam trochę i tyle - zabrzmiał z estrady drugi glos. - Nawet żona mi mówi, że się zmieniłem nie do poznania. Ale Powstania to jest coś, co powinniśmy cenić i robi jak najczęściej. Na przykład w Warszawie niedługo ma być powstanie drugiej linii metra. Poznaniowi też życzę drugiej linii metra!
- Prezydent! - to nawet Kubiak był w stanie zgadnąć.
- Na własne oczy widziałam jak się zaczęło to powstanie - opowiadał jakaś kobiecy głos. - Polscy żołnierze, sami, nieprzymuszeni przez nikogo wdziali mundury, sięgnęli po broń i stanęli do walki ramię w ramię ze swoimi niemieckimi kolegami!
- Marszałek Sejmu! - coraz więcej osób w kolejce przyłączało się do zgadywania.
- A teraz kilka wiadomości! - darł się z estrady prowadzący. - Niestety, nie dojedzie minister infrastruktury! Jechał pociągiem z Warszawy i utknął na krzyżówce w Barłogach... Ale za to mamy wiadomość od Ministra Twittów Zagranicznych! Minister podaje, że wrzucił na Twittera wpis "Niech cały świat wie o Powstaniu Wielkopolskim!" i odpisał mu minister z Rosji!
- Akurat mu odpisał - odezwał się ktoś w kolejce. - "sfvlajsvqwn" to jest odpowiedź? Minister miał włączony komputer, chomik mu chodził po biurku i wszedł mu na klawiaturę...
- Dobrze, że nie wszedł na myszkę - dowcipkował ktoś.
- Albo na guzik atomowy! - wystraszyła się jakaś starsza pani.
- Dzisiaj mija też piękna rocznica! - emocjonował się dalej prowadzący. - To już piętnaście lat od jednaj z najsłynniejszych afera korupcyjnych w naszym kraju!
- Yay! - ucieszyła się pod sceną cała, dwuosobowa publiczność.
- Gościmy teraz u siebie tego co składał i tego co nagrał! Za chwilę zasiądą tu, przy stole, razem! Będziemy wspominać stare dobre czasy, a państwo będą mogli zadawać im pytania!
- Yay!
Tata Łukaszka i Kubiak dotarli wreszcie do stolika i wpisali się na listę obecności.
A potem, tak jak wszyscy, poszli na paradę. Nie było tam telewizji, ani wielkich oficjeli. Byli ludzie. Młodzi i starzy, kibice i baletnice, rodziny z dziećmi i geje, o których nikt nie wiedział, że są gejami i nikogo to nie obchodziło.
No i był Paderewski.

KOMENTARZE

 • Jak zwykle genialne.
  Czy to znaczy, że w tym roku rocznicę Powstania oficjalne władze obchodziły właśnie w ten sposób, pod ekumeniczną nazwą "Przystanek Poznań"? Strasznie mało informacji w sieci na ten temat, nawet tu na NE w zasadzie nic.

  Swoją drogą niech Pan powie jak to jest, że taki rozsądny i patriotyczny lud jak Wielkopolanie głosuje z reguły w większości na tych .........
 • @Paragraf 11:01:08
  Dziękuję.

  Blog nosi tytuł "za pięć lat", wiec próbuję przewidzieć co będzie w przyszłości.

  Czemu Wielkopolska tak głosuje? Bo nie lubi tamtych.
 • Wyklęty powstań...
  A! To nie to powstanie:) Ale dość błaznowania. Kibice i baletnice wraz z gejami stanowią sedno. Najlepsze.
 • :)
  dała bym 5* x 3 ale się nie da
  cudowne

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31